W dniach od 13 do 15 września 2019 r. w naszej skrzydlańskiej parafii odbyły się odchody związane z 80-tą rocznicą wybuchu II wojny światowej. Podczas tych wydarzeń polecaliśmy Bogu ofiary II wojny światowej pochodzące z terenu naszej parafii oraz w czasie sesji historycznej mieliśmy okazję przypomnieć historię naszego regionu z tamtych tragicznych dni.

W piątek 13 września br. została odprawiona Msza św. na cmentarzu ofiar II wojny światowej w Skrzydlnej. Eucharystii przewodniczył ksiądz proboszcz Marek Krupa, który ofiarował ją w intencji mieszkańców naszej parafii, którzy zginęli w czasie pacyfikacji na Podlesiu, koło Górlińskich oraz w czasie II wojny światowej. Podczas Mszy świętej skierował okolicznościowe słowo do wiernych zebranych na cmentarzu, a bezpośrednio po zakończonej Eucharystii młodzież ze szkoły przedstawiła montaż słowno-muzyczny.

W sobotę 14 września br. odbyła się sesja historyczna, która rozpoczęła się o godz. 15:00 w sali pod tarasem nowego kościoła. W sesji uczestniczyli zaproszeni goście oraz mieszkańcy naszej parafii, którzy mogli wysłuchać solidnie przygotowanych prelekcji, które podejmowały następujące tematy:

• Działanie wojenne w Skrzydlnej i okolicach we wrześniu 1939 r. – prelegent: dr Piotr Sadowski, Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu;
  • Żołnierze Dywizjonu Rozpoznawczego 10. Brygady Kawalerii w walkach o Skrzydlną, w świetle dokumentów archiwalnych Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie oraz badań terenowych – prelegent: dr inż. arch. Łukasz Stożek, architekt, Politechnika Krakowska;
  • 10 Pułk Dragonów – spadkobierca tradycji ułanów ze Skrzydlnej – prelegent: Michał Różyński, historyk, prezes Stowarzyszenia „Odwach”, Poznań;
  • Skrzydlański Długosz – Józef Konieczny, życie i twórczość – prelegent: Przemysław Bukowiec, historyk, regionalista;
  • Pacyfikacja Podlesia przez karną kompanię SS Matingena – prelegent: dr Dawid Golik, historyk, Instytut Pamięci Narodowej, Kraków

Po sesji historycznej była możliwość zadania pytań prelegentom oraz mogliśmy wysłuchać relację świadków historii, którzy pamiętają tamte lata. Mieliśmy także możliwość obejrzenia wystawy sprzętu wojskowego z czasów II wojny światowej, która została zaprezentowana w sali, w której odbywała się sesja historyczna.

W niedzielę 15 września br. o godz. 11:00 była sprawowana uroczysta Msza święta pod przewodnictwem księdza Waldemara Rawińskiego, który był wikariuszem w naszej parafii, a potem pełnił funkcję kapelana żołnierzy Wojska Polskiego. Ksiądz kapelan wygłosił okolicznościowe słowo, a pod koniec Eucharystii została poświęcona nowa tablica  upamiętniająca Żołnierzy Dywizjonu Rozpoznawczego 10. Brygady Kawalerii walczących o Skrzydlną na początku II wojny światowej. We Mszy św. brali udział żołnierze Wojska Polskiego, Stowarzyszenie Odwach, zaproszeni goście oraz nasi parafianie zgromadzeni na wspólnej modlitwie w kościele. Bezpośrednio po Mszy świętej udaliśmy się na cmentarz parafialny, aby tam pomodlić się za poległych żołnierzy i złożyć wiązanki kwiatów.

Składamy serdeczne podziękowanie dla: Stowarzyszeniu Miłośników Historii, Tradycji i Kultury Ziemi Skrzydlańskiej; Wójtowi naszej gminy; Urszuli Palce-Ranosz, Dyrekcji, nauczycielom, dzieci i młodzieży naszej szkoły; Kole Gospodyń Wiejskich ze Skrzydlnej i Przenoszy; Strażakom; Zespołowi Regionalnemu; Orkiestrze Parafialnej; paniom dekoratorkom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tych wydarzeń:

Fot. Msza święta na cmentarzu ofiar II wojny światowej w Skrzydlnej – 13.09.2019 r. (Fot. Aleksander Wolny)

Fot. Sesja historyczna – 14.09.2019 r. (Fot. Aleksander Wolny)

Fot. Msza święta – poświęcenie tablicy pamiątkowej 10. Brygady Pułku Dragonów – 15.09.2019 r. (Fot. Aleksander Wolny)

• Poniedziałek 2019-12-09, 2. tydz. Adwentu
    Łk 5,17-26Pewnego dnia, gdy Jezus nauczał, siedzieli przy tym faryzeusze i uczeni w Prawie, którzy przyszli ze wszystkich miejscowości Galilei, Judei i Jerozolimy. A była w Nim moc Pańska, że mógł uzdrawiać. Wtem jacyś ludzie niosąc na łożu człowieka, który był sparaliżowany, starali się go wnieść i położyć przed Nim. Nie mogąc z powodu tłumu […]
Grudzień 2019
« Lis